טוראי דניאל "ג'ינג'י" פומרנץ ז"ל

דניאל פומרנץ
הדלקת נר בן 20 בנפלו
בן רבקה ואריה
נולד בתל אביב
בט"ו בחשוון תרצ"ז, 31/10/1936
שרת בנח''ל, חטיבת הצנחנים
יחידה: נח"ל מוצנח - גד' 50, גד' 101
התגייס ב-אוקטובר 1954
נפל בקרב
בכ"ו בחשוון תשי"ז, 31/10/1956
במבצע קדש
מקום נפילה: מעבר המיתלה
באזור סיני ותעלת סואץ
מקום קבורה: תל אביב - קרית שאול
אזור: 1, חלקה: 10, שורה: 1, קבר: 24.

קורות חיים

בן אריה ורבקה. נולד ביום ט"ו במרחשון תרצ"ז (31.10.1936) בתל אביב. בהיותו כבן שלוש נסע עם הוריו לטיול לפולין כדי לראות את בני המשפחה. אחרי שובם לארץ פרצה מלחמת העולם השניה והידיעה שנתקבלה לאחר מכן, שהמשפחה הושמדה בידי הגרמנים, זעזעה אותו.

למד בבית הספר היסודי "בלפור" ולאחר מכן בבית ספר תיכון עירוני א'. בהיותו בכיתה י"א כתב חיבור גדול על "החולה" בצירוף ציורים, מפות ודיאגרמות; חיבור זה זכה לשבחם של אנשי הוראה ומדע. בין השאר נתבלט חיבורו הגדול על "האיסלאם". הלימודים החביבים עליו היו תולדות עמו וארצו ואף מדעי-המדינה. לאחר סיימו בהצלחה את לימודיו בבית-הספר התיכון למד בקורס גבוה לחקלאות (באמצעות הדואר). היה חניך תנועת ''המחנות העולים". אהבתו לארץ ישראל מילאו את כל ישותו ורבות עבר בארץ לארכה ולרחבה.

גוייס לצה"ל במסגרת נח"ל באוקטובר 1954 ושירת במשך תשעה חדשים במשק יד-חנה (סנש). בשעת שירותו השתתף באופן פעיל בפעולות תגמול שונות כגון חוסאן וקלקיליה. בקרב קלקיליה השתתף בלי רשות הממונים עליו ולמרות היפצעו לא עזב את שדה הקרב והמשיך להילחם עד תום הפעולה. עירער על סוג הבריאות הנמוך שנקבע לו - וזה תוקן כרצונו, ואז הצטרף ליחידת הצנחנים של הנח"ל. הצטיין באומץ לבו ולפי המסופר היה מראשוני הצונחים. נפל בקרב במעבר המיתלה במערכת-סיני ביום כ"ו במרחשון תשי"ז (31.10.1956), יום מלאת לו עשרים שנה (לפי התאריך הכללי).

הובא לקבורה בבית הקברות הצבאי לשעת חירום בשלח וביום י"ב במרחשון תשי"ח (6.11.1957) הועבר למנוחת עולמים בבית הקברות הצבאי בקרית שאול.

השיר "ג'ינג'י" של מרים ילן-שטקליס הוקדש לדני בעודנו ילד ואף הוכנס ל"ספר לדני" שהופיע לאחר מכן. חוברת "לזכרם" שהוצאה על ידי יד-חנה מוקדשת לשניים מחברי המשק - לאורי לנדוי ולדניאל.

ליום השנה לנפלו הוציאו ההורים חוברת לזכרו בשם ''היקר מכל יקר". בספרו של אורי מילשטיין, ''מלחמת הצנחנים", הועלה זכרו.

מפעל של הנצחת שמו נוסד על ידי הוריו ביום השנה הראשון לנפלו - והוא ספריית "אילן" (איגוד ישראלי לילדים נפגעים) ואמו מנהלת את הספריה.